Sponzorství levharta

Od ledna 2010 sponzorujeme vzácnou šelmu, zákonem chráněnou, levharta obláčkového.

V budoucnu bychom chtěli i nadále přispívat na chov a výživu této ohrožené šelmy.

Společně si tak uvědomujeme důležitost ochrany životního prostředí a pojem ekologie už pro nás není velkou neznámou.

Levhart obláčkový

Neofelis nebulosa

V lesnatých krajinách na úpatí Himálaje a v jihovýchodní Asii žije levhart obláčkový, jedna z nejkrásnějších kočkovitých šelem. Nevyniká velikostí – dorůstá nejvýše něco přes 1 metr a váží 16-23 kg. Zato má nádherný kožich s velkými, světle ohraničenými skvrnami, které připomínají obláčky. Velice dobře šplhá po stromech, odkud vyhlíží kořist a vrhá se na ni.

Má nápadně dlouhé špičáky, které trochu připomínají zbraně dávno vyhynulých šavlozubých tygrů. Přestože je levhart obláčkový ve většině zemí chráněn zákonem, často se stává obětí lovců. Lidé ho loví pro překrásnou kožešinu a také pro ony velké špičáky, kterým přičítají kouzelnou moc. Největší pohromou pro tyto krásné a dnes už vzácné šelmy je ale ničení lesů, bez kterých nemohou žít.

Žáci ZŠ Školní Orlová – Lutyně

Rodina pardálů obláčkových se rozrostla o nového člena

4.9.2012

V ostravské zoologické zahradě se již podruhé v historii narodilo mládě vzácného pardála obláčkového. Je to opět samička a na svět přišla 8. července.

Rodiči mláděte jsou samice Yala a samec Tawi-Tawi, kteří v loňském roce společně odchovali svého prvního potomka, samičku Wanitu. I přesto, že se jedná o samotářská zvířata, je stejně jako u dalších párů kočkovitých šelem (rysů karpatských, servalů a nově i koček divokých) v ostravské zoo ověřená společná rodičovská péče také u pardálů obláčkových . Vzhledem k tomu, že porodní bouda v ubikaci pardálů je neustále monitorovaná kamerami, víme, že samec byl dokonce přítomen u samotného porodu.    

První týdny po porodu se Yala s mládětem po většinu času zdržovala v bezpečí boudy. Při péči o svého druhého potomka už ale byla mnohem klidnější a jistější oproti odchovu Wanity. I to byl jeden z důvodů, proč si pracovníci zoo troufli provést první rychlou kontrolu mláděte o dva týdny dříve, než tomu bylo po prvním porodu. Tenkrát jsme nezkušené samici dopřáli pro jistotu delší dobu klidu a nezasahování. Kontrola proběhla 1. srpna, při níž dostalo mládě preventivní odčervovací prostředek a bylo zjištěno pohlaví. Poté bylo opět vráceno k matce.

Návštěvníci zoo mají v tuto dobu možnost sledovat pardálí rodinku především prostřednictvím kamer, které snímají boudy ve vnitřních prostorech. Monitor je umístěný v pavilonu indických zvířat. Do venkovního výběhu se malá samička zatím odvažuje jen výjimečně. 

A jak se daří staršímu mláděti, samičce Wanitě? Ta byla krátce před porodem své matky oddělena do samostatného výběhu v expozici malých šelem a připravuje se na cestu. Jejím novým domovem se po dohodě s koordinátorem chovu pardálů obláčkových brzy stane zoologická zahrada ve skotském Edinburghu. Věříme, že se jí tam bude líbit a že se zde s budoucím partnerem brzy zapojí do reprodukce, aby tak přispěla k záchraně tohoto ohroženého druhu.

Pardál obláčkový (Neofelis nebulosa), zvaný též levhart obláčkový, je nejmenším zástupcem podčeledi velkých koček. Obývá horské i nížinné lesy jižní a jihovýchodní Asie. V oblasti Himálají vystupuje až do výšky 2 500 m n. m. Na celém území jeho výskytu  dochází k nejrychlejšímu odlesňování na Zemi (přes 10 % plochy za posledních 10 let). Kromě ztráty přirozeného prostředí ohrožuje tuto krásně zbarvenou kočku nelegální lov a obchod s její kožešinou a kostmi. Její počty v přírodě jsou odhadovány na 10 000 jedinců. V Červeném seznamu (IUCN Red List of Threatened Species) je vedena jako zranitelný druh (Vulnerable).

Pardálí slečna dostala jméno

Samička vzácného pardála obláčkového, která se v ostravské zoologické zahradě narodila 23. července, dostala jméno Wanita. To jí vybraly děti ze Základní školy Orlová-Lutyně Školní 862.

Žáci z orlovské základní školy jsou dlouholetými sponzory naší zoo a patří mezi školami zároveň k těm největším, proto jméno „svému“ adoptivnímu zvířeti vybrali právě oni. Děti se rozhodly pro jméno Wanita, což znamená malajsky slečna.

Odchov téměř čtyřměsíční samičky vzácné kočkovité šelmy zatím probíhá bez komplikací. Jelikož je její matka Yala mladá a zatím nezkušená samice, nebyli jsme si vůbec jisti, zda se o své prvorozené mládě bude umět postarat. Vzhledem k tomu, že se jedná o velmi vzácný a ve volné přírodě ohrožený druh, je při odchovu mláďat vyloučený jakýkoli nepřirozený zásah ze strany člověka. Yala ale svou mateřskou roli zvládá skvěle a malá Wanita se má čile k světu. Postupně objevuje v doprovodu obou svých rodičů i venkovní výběh. Trpěliví návštěvníci ji tak mohou zahlédnout, jak  balancuje na větvích keřů, jak následuje svou mámu a učí se správným dovednostem šelmy. Vzhledem k tomu, že je ale ještě velmi plachá, schovává se ráda i ve vnitřních prostorech. Pokud právě odpočívá ve své boudě, kterou nadále snímá kamera, je možné ji pozorovat na monitoru v pavilonu indických zvířat.

Wanita zůstane v Ostravě maximálně do stáří jednoho roku, poté bude v rámci záchovného programu převezena do jiné zoologické zahrady ke geneticky nepříbuznému samečkovi, aby se zapojila do další reprodukce. Na základě chovatelských zkušeností musí spojování těchto zvířat proběhnout v prvním roce života, jinak hrozí, že by samec mohl samici usmrtit. Kde najde Wanita svůj nový domov, není zatím známo…

Foto v příloze volně k použití pro účely tiskového, internetového a televizního zpravodajství, autor Jan Pluháček.

S pozdravem

Šárka Kalousková

Tisková mluvčí Zoo Ostrava


Zobrazení: Alba | Podle data

Levhart obláčkový

Sponzorství v ZOO Ostrava