Webináře k bezpečnému používání digitálních technologií

Učitelé dostali možnost zhlédnout webináře na téma "Sociální sítě bezpečně" a "Lákadla a rizika digitálních her". Získané poznatky následně využijí v tematické třídnické hodině.

Dovednost pracovat na počítačích se dnes stává zjevnou předností. Jenže virtuální svět je neomezeně otevřený a krajně nebezpečný, zejména pro školní mládež. Málokterý rodič dokáže pečlivě sledovat a vyhodnocovat, kolik času jeho dítě tráví u zapnutého monitoru a které webové stránky právě sleduje. V „covidovém“ období míra trávení času na digitálních technologiích značně vzrostla, a protože jsme si vědomi nástrah a rizik, proběhnou 5.5. a 6.5.  pro vyučující I. a II. stupně dva odborné webináře – Sociální sítě bezpečně a Lákadla a rizika digitálních her.

Přednášky se uskuteční v online prostředí na platformě Google Meet. Do problematiky nás uvedou zkušení lektoři Centra primární prevence Advaita. Centrum primární precence Advaita  poskytuje služby s cílem předcházet vzniku rizikového chování. Zaměřují se především na adiktologická témata (škodlivé užívání alkoholu, tabáku, léků, nelegálních drog, ale také na „závislosti na obrazovkách“ a gambling), dále na rizika v kyberprostoru, agresi a šikanu, rasismus a xenofobii a negativní působení náboženských a extremistických skupin.

Na webináři  Sociální sítě bezpečně budou vysvětleny  základní informace a trendy o sociálních sítích, které děti a mládež využívají. Čím a jaká síť děti láká, čím je nebezpečná a co dětem přináší. Vyučující budou seznámeni, jak dětem mohou pomoci nastavit si bezpečný účet a  co je vhodné sdílet na svých profilech.

Přednáška Lákadla a rizika digitálních her seznámí vyučující s prostředím her, které hry jsou vhodné a které jsou rizikové. Co děti na hraní her láká. Jaké závislostní mechanismy vývojáři používají, jak je možno rozpoznat „závislostní“ hraní a  kam se obrátit pro odbornou pomoc.

Pro pedagogy je téma nadužívání a rizika digitálních technologií  aktuální výzva, kterou bychom neměli ani na okamžik podceňovat.

ŠMP Mgr. Hana Vonzinová

Přidáno 5. 5. 2021, autor: Světlana Majetná