Pomoc přírodě

Vždy se najde způsob, jak ochránit naše životní prostředí nebo udělat něco pro přírodu. Problémy globálního rázu asi nevyřešíme, ale drobnými skutky pomoct můžeme. Rozhodli jsme se tedy s žáky 9. ročníku, že v předmětu Technické práce vyrobíme budky pro malé zpěvné ptactvo. Propojili jsme tak polytechnické vzdělávání s environmentální výchovou, nastudovali si rozměry budek a velikosti vstupních otvorů pro různé druhy ptáků, připravili technický výkres, nachystali materiál a pustili se do práce.

            Během dvou zimních měsíců bylo vše hotovo, natřeno a přichystáno na pověšení. Budky i ostatní výrobky jsme nejdříve vystavili na malé školní výstavce, aby i ostatní žáci viděli, co můžou dokázat, když se budou snažit.

            A pak přišel ten březnový den. Během odpoledního vyučování jsme se vydali do klidné části Orlové v ulici Luční, kde se nachází areál jezdeckého klubu. Zde jsme ještě našroubovali na budky očka a provlékli dráty ke správnému uchycení, aby nedošlo k poškození stromu, přinesli žebřík a pustili se do práce. Zdatnější kluci stoupali po žebříku a uchycovali jednu budku za druhou.

            A jak to dopadlo? Již během odpoledne se do dvou budek nastěhovaly párečky sýkorek koňader a do druhého dne byly obsazeny všechny. Ptáci nosí do svých nových domečků větvičky a suchou trávu a chystají tak hnízda pro budoucí mláďata.

            A co my? My jsme se dozvěděli spoustu nových poznatků o přírodě a ptácích, zdokonalili jsme se v technickém uvažování, ve zručnosti při práci se dřevem a potěšili jsme se vědomím, že pomáhat přírodě stojí zato.

Ing. Světlana Majetná


Zobrazení: Alba | Podle data

Pomoc přírodě